Home Uncategorized Şimşek’ten Moody’s yorumu – Bloomberg HT

Şimşek’ten Moody’s yorumu – Bloomberg HT

by BlackBurn


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Moody’s tarafından yapılan Türkiye analizine ilişkin değerlendirmesinde kurala dayalı politikalarının kredi notuna yansıyacağını düşündüklerini belirtti.

X hesabından yaptığı paylaşımda Şimşek, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kural bazlı ve öngörülebilir politikaya geçmesinin ülke kredi görünümü ve notu açısından olumlu olduğu değerlendirmesi yaptı. Makro-finansal istikrarı sağlamak ve ülkemizin şoklara karşı dayanıklılığını artırmak için kurala dayalı, uluslararası normlara uygun politikaları uygulama konusunda kararlıyız. Bunun kredi notumuza yansıyacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de para politikası sıkılaştırmasının Mart 2024’teki yerel seçimlere kadar “çok kademeli” bir şekilde devam etmesini beklediğini, bunun da enflasyonun önümüzdeki aylarda yüksek kalabileceği anlamına geldiğini belirtmişti.

8 Ağustos’ta yayımlanan kurum raporunda, “Görünüm istikrarlı, dengeli riskleri yansıtıyor. Ortodoks politikalara geçiş sürdürülür ve birikmiş dengesizliklerde azalma sağlanırsa notun görünümü olumluya dönebilir ve kredi notu yükseltilebilir” denildi.

Bununla birlikte Moody’s, büyümenin politik olarak kabul edilebilir seviyelerden keskin şekilde yavaşlaması halinde para politikasının yeniden değişmesi riskinin önemli olmaya devam ettiğini vurguladı.

Source link

You may also like

Leave a Comment